Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Ebeveynlerin ve bakım verenlerin ne zaman, nasıl yapacakları konusunda kararsız oldukları konulardandır tuvalet eğitimi. Ne zaman? sorusu ile başlamak gerekirse çocuğa tuvalet eğitimi hakkında bilgi; görsel, video, yaşına uygun oyunlarla bütünleştirilerek 2 yaşında verilmeye başlamalıdır.

Bebek destek almadan oturacak duruma geldiğinde ‘lazımlık, eğitici lazımlıklar’ ile tuvalet eğitimi verilmeye başlanabilir. Çocuk lazımlığı kullanmaya başladığında her zaman istediğimiz sonucu alamayabiliriz. Kritik olan bu evrede ebeveynin tutumu çok önemlidir.

Çocuğun 1 haftalık kaka/çiş yapma sıklığını, zamanını not etmek işimizi kolaylaştırabilir. Bu da çocuğu hangi sıklıkla, ne zaman lazımlığa yönlendirmemizde bize ipucu sağlayabilir. Ayrıca bu çocuğun sağlığını takip etmek açısından da yarar sağlar. 2 yaş çocuk lazımlık demede zorlanabileceği için tuvaleti simgeleyen bir kelime ile simgelenebilir. Ancak bunun tuvaletle alakalı olması önemlidir. Kaka, çiş, vb. Çocuğa bu kelimeleri kötü, olumsuz pis olarak aşılamak tuvalet eğitimini zorlaştırabilir.

Bu süreye kadar bezle bağlı olan bebek gün içerisinde 1-2 saat de olsa bez bakımından özgürleştirilebilir. Çocuk böylece bağımsız hisseder ve bezi olmadığı için tuvalete yapması gerektiği düşüncesinin temelleri atılmış olur. Bu düşünce hemen gelişir mi? tabii ki hayır. Çocuk yetiştirmenin bir parçası olarak bu süreç de sabır gerektirir. Çocuk lazımlığı kullansa bile alt kaçırma 3-3.5 yaşına kadar devam edebilir.

Küçük yaşlardan itibaren tuvaletin adım adım olması gerektiği çocuğa aşılanmalıdır. Lazımlık/tuvalete oturması, tuvaleti bitene kadar kalkmaması(ebeveyin aceleci yaklaşmaması çok önemli), kalktığında hijyeninin sağlanması, ellerinin yıkanması ve özellikle kurulanması sırası atlanmadan yapılması tuvalet eğitiminde önemlidir.

Kız çocukların hijyeni açısından önden arkaya doğru temizliğe dikkat edilmelidir yani vajinal bölgeden makata doğru olması vajinal bölge hijyeni açısından önemlidir. Kız çocuklar bazen ayakta işemek isteyebilir. Evet, bunu deneyimleyedebilir. Deneyimleme sonrası çocuk bunun uygun olmadığını kendi görecektir. (Evet, gördüğümüz üzere olmadı). Erkek çocuklar için ise klozet kapağını kaldırma alışkanlığı baştan sağlanmalıdır.

Çocuklara tuvalet eğitimini bahar/yaz aylarında vermek çocuğun üşümesini de engelleyeceği için tuvalet eğitiminin önündeki bir problemi de otomatik atlamış oluyoruz.

Tuvalet eğitimi ile alakalı destek sağlayan ‘tuvalet eğitimi ve özbakım kartları’ mevcut. Dilerseniz online alışveriş üzerinden temin edebilirsiniz. Ancak her şeyden önce, her zaman vurgulamış olduğum ‘ebeveynlerin tutumu’ çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: