Olumlu Ebeveyn-Çocuk İlişkisi / Kimin Sorumluluğu?

Şu ana kadar alanda en ilgimi çeken şeylerden biri ve en fazla merak ettiğim şey sanırım çocuk ve bakım veren arasındaki ilişki. Bakım verenlere baktığımızda çocuğun her açıdan fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı olmasını ister. Kimi bakım verenlere baktığımızda çocuğunun diğer çocuklarla çok oynamasından şikayetçidir, kimileri hiç oynamamasından; kimi çok konuşmasından şikayetçidir, kimi hiç konuşmamasından.

Fizyolojik problemleri bir kenara bıraktığımızda sosyal, psikolojik problemlerden kaynaklı bu davranışlardan şikayetçiysek kendimize dönüp şunu sorabiliriz: Gerçekten çocuğum için nasıl bir ebeveynim?

Doğru cevap için çocuk yetiştirme konusunda ne kadar doğru bilgiye sahibim? sorusu ile başlamalıyız. Çocuğumun taleplerine yönelik gerçekten ilgili miyim?, öfkeli bir anımda bu durumu çocuğuma yansıttıysam bunu çocuğuma nasıl açıkladım? Çocuğuma kendi yaşı çerçevesinde cevap verebiliyor muyum? gibi soruları kendimize yöneltmemiz gerekir. Yaşam koşullarımızı ve günlük rutin sorumluluklarımızı göz önüne aldığımızda bu sürecin çoğu zaman farkında bile olmayız. Ancak bu ve buna dair herhangi bir yazıya denk gelmişsek artık ‘farkındayız ve daha fazla sorumluluğumuz var’ demektir.

Çocukların ev işlerine katkı sağlamanın çocuğa faydasından bahsetmiş Stanford Üniversitesi’nden eski bir dekan “Eğer çocuklar kirli bulaşıkları kendileri halletmiyorsa, bunu birisi onlar adına yapıyor demektir“ Böylece iş yapmaktan kaçıyorlar ama yapılması gereken işler olduğunu ve her birimizin hayatın daha iyi olmasına katkıda bulunmamız gerektiğini öğrenme fırsatını da kaçırıyorlar” diye de eklemiş. Yani çocuğa sorumluluk vermenin temelde kendi sorumluluklarını kazandırmanın öncelikle kendilerine faydasına ve uzun vadede düşünüldüğünde topluma yararlı işler yapmasına fırsat vermiş oluyoruz. Fırsat mı? Aslında bu bizim sorumluluğumuz.

Resmin Kaynağı: https://beenke.com/parenting/why-chores-help-kids-more-than-you-think/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: