Travma mı? Hayır, değil! Evet, travma…

Travma, yaşamımızı tehdit eden ve psikolojik etkiler bırakan deneyimlerimizdir. Travma bir kaza, saldırı, göç, istismar, taciz gibi durumlardan sonra gelişebilir. Travma deneyimimizden sonra zihnimizde şu cümle belirir: Ben gerçekten bunu yaşadım mı? Zihnimiz bize oyunlar oynayabilir, bu süreci inkar ederiz, kabul etmekte zorlanırız.

Psikolojik, fizyolojik olarak bu süreçte değişimler yaşarız. Ruh halimiz daha negatif reaksiyonlar verir. Üzüntü, sinirlilik, stres, gerginlik peşimizi bırakmaz. Fizyolojik olarak daha yorgun hissederiz. Olay zihnimizde tekrarlandıkça kalbimiz daha hızlı çarpmaya başlar. Uyku düzenimiz bozulur ve daha bir çok can sıkıcı süreç…

Travma deneyiminden sonra travma, çeşitli yollarla(kabuslarla, anımsamalarla, öfkeyle bağdaştırdığımız kişileri görünce) zihnimizde tekrar canlanabilir. Travmanın tekrar canlanmasını önlemek için travmayı hatırlatan sosyal ortamlardan, kişilerden, olaylardan uzaklaşırız. Dünyayı ve kendimizi nasıl gördüğümüzle alakalı problemler yaşarız. Yaşanılan olayla alakalı kendimizi suçlarız. Dünyayı daha güvensiz ve yaşanamaz bir yer olarak görürüz. Dünya artık bize göre ‘korkunç yuvarlak bir şey’den ibarettir. Düşüncelerimizin odağı bu olduğu için sinir sistemimiz bize bu konuda hiç yardımcı olmaz. Sürekli alarm içerisindedir, her yer tehlikeli görünür ve sürekli korunma, güvende olma ihtiyacı hissederiz. Zaten ‘ben’i koruyacak kendilik değerim çoktan zedelenmiştir. Haa uyku mu? O da zaten çoktan kaçmıştır, ya da peşimizi hiç bırakmıyordur.

Yardım almanın birinci adımı problemimizi tanımaktır.

Travma mı? Hayır, değil! Evet, travma…

Vakit, kendimizi ve zihnimizi yeniden inşa vaktidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: